Lokalizuj
Zadzwoń
 
 

Przygotowaliśmy dla Państwa kilka propozycji lokalnych atrakcji turystycznych, które można zwiedzić podczas pobytu w Zachełmiu. Dzięki współpracy z tymi obiektami, istnieje możliwość zakupu biletów wstępu w hotelu, oraz uzyskania bardziej szczegółowych informacji na ich temat. Odległość od atrakcji została podana względem hotelu Chojnik, przy założeniu dojazdu samochodem. 

 

 

Zamek Chojnik w Zachełmiu

 

Kamienna twierdza zwana kiedyś zamkiem Chojnistym, aktualnie Chojnikiem, wznosi się na wysokości 627 m n.p.m. na przedgórzu Karkonoszy. Według jednego z legendarnych podań z 1241 roku, przed powstaniem istniejącego zamku, mieściła się na jego terenie drewniana warownia. Pierwszy dokument, w których opisywano budynek pochodzi z 1364 roku; wzniesiona przez Bolko II Maty, księcia świdnicko-jaworski, do obrony nowo skolonizowanych terenów. Po śmieci tego ostatniego z Piastów świdnicko-jaworskich, stał się własnością wdowy po Bolku – księżnej Agnieszki, która przekazała zamek do użytku rycerzowi swojego dworu. Między XIV a XVII wiekiem zamek był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Dnia 31 sierpnia 1675 roku spłonął w wyniku uderzenia pioruna, od tego czasu nigdy nie został odbudowany. Od XIX wieku w na terenie zamku mieści się schronisko turystyczne.

 

 

odległość ~1km www.chojnik.pl

 

 

 

 

 

Karkonoskie Wodospady

 

Wodospad Kamieńczyka jest najwyższym wodospadem leżącym na wysokości 846 m. n. p. m. w polskich Karkonoszach. Przepływający przez trzy kaskady wysokich na 27 metrów. Spływająca z niego woda wpływa do głębokiego na 100 metrów wąwozu Kamieńczyka. W najszerszym miejscu między ścianami wynosi 15 metrów, a w najwęższym około 4 metry. Między kaskadami znajduje się wykuta jaskinia zwana Złotą Jamą. Wodospad Szklarski jest drugim co do wielkości wodospadem w regionie, znajdujący się na wysokości ponad 520 m. n. p. m. o wysokości 13 metrów z jedną kaskadą. Trzecim co do wielkości jest wodospad Podgórny o wysokości 10 metrów z trzema kaskadami, leżący na wysokości 547 m. n. p . m.

 

 

odległość od ~4km do ~19km www.pl.wikipedia.org

 

 

 

 

Muzeum - Dom Gerharda Hauptmanna

 

Muzeum miejskie imienia Gerharta Hauptmanna, niemieckiego pisarza i laureata nagrody nobla mieście się w Jeleniej Górze. Dom w którym mieści się muzeum, został wybudowany w latach 1900 -1901 wg. projektu berlińskiego architekta Hansa Grisebacha. Zbudowany został na granitowej skale, otoczony parkiem o powierzchni około 1,6 hektara. Rezydencja Hauptmanna była dla niego schronieniem przed towarzyskim wirem Berlina i publicznym zainteresowaniem. Po śmierci pisarza utworzono w jego domu Ośrodek Wczasów Dziecięcych, w 1989 roku zgodnie z oświadczeniem Kanclerza Niemiec oraz Premiera RP utworzono w nim muzeum poświęcone pamięci Noblisty.

 

 

odległość ~6km www.muzeum-dgh.pl

 

 

 

 

 

Huta Julia w Piechowicach

 

Wybudowana w 1889 roku przez Fritza Heckerta, który sam nie doczekał jej otwarcia, w wyniku nagłej śmierci. Na początku huta zatrudniała wielu rzemieślników z Czech - byli to dmuchacze szkła, szlifierze i malarze, z czasem dorównała swoją świetlnością hucie Josephine hrabiego Schaffgotcha w Szklarskiej Porębie. W roku 1923 przedsiębiorstwa połączyły się w jedną spółkę akcyjną; od tamtej pory z powodzeniem podbijały światowe rynki. Po II Wojnie Światowej przeszła w ręce polskie, a w roku 1958 huta szkła kryształowego Josephine, przyjęła polską nazwę Julia, która do dziś funkcjonuje na rynku światowym. W 2000 roku zamknięty został zakład w Szklarskiej Porębie.

 

 

odległość ~9km www.turystyka.crystaljulia.com

 

 

 

 

 

Miasteczko Westernowe w Ścięgnach 

 

Western City to jedna z najciekawszych atrakcyji turystycznych w regionie. Powstało w 1998 roku na powierzchni 65 hektarów. Każdy gość może się tam przenieść w czasie do świata szeryfów, rewolwerowców i poszukiwaczy złota, odkrywając w ten sposób Amerykański Dziki Zachód. Większość terenu Western City zajmują pastwiska, na których można spotkać imponującą stadninę około 40 koni rasy American Quarter Horse, która pochodzi z Dzikiego Zachodu.

 

 

 

 

odległość ~15km www.western.com.pl

 

 

 

 

 

Park miniatur w Kowarach

 

W Kowarach na terenie dawnej fabryki dywanów w 2003 roku powstał Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Podstawowym celem tego przedsięwzięcia było stworzenie centrum informacji euroregionu. Goście parku mają możliwość zapoznania się z okolicznymi obiektami zabytkowymi, odwzorowanymi w skali 1:25. 

 

 

 

 

 

 

 

odległość ~20km www.park-miniatur.com